Ισπανία

«Έσωσε» τον βαθμό η Οσασούνα!

Η Σεβίλλη προηγήθηκε νωρίς, η Οσασούνα ισοφάρισε, έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 61' αλλά κράτησε το 1-1 στο «Σαδάρ», μετά από ένα «γεμάτο» ματς στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Ανδαλουσιάνοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, με τον Μουνίρ να σκοράρει στο 11ο λεπτό, σε μια από τις λιγοστές επισκέψεις της ομάδας του στα αντίπαλα καρέ, ύστερα από πολύ ωραία ασίστ του Μπανέγα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, πίεσαν τον αντίπαλό τους και… επιβραβεύθηκαν για την επιμονή τους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου. Με τον Τσίμι Άβιολα να σκοράρει για έκτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και με… γκολάρα να ισοφαρίζει σε 1-1!

Με… κεκτημένη ταχύτητα στην επανάληψη, η Οσασούνα είδε το δοκάρι να στερεί από τον Ρούμπεν Γκαρσία το 2-1, στο 53’. Ενώ αναγκάστηκε να μείνει με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, μετά την αποβολή του Όιερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Το ματς συνέχισε να έχει υψηλό ρυθμό, με τη Σεβίλλη να έχει κερδίζει πέναλτι για ανατροπή του Τσιτσαρίτο από τον Πέρεθ στο 66ο λεπτό, το οποίο ωστόσο ο διαιτητής ανακάλεσε με τη χρήση VAR τρία λεπτά μετά!

Στη συνέχεια, «σφυροκόπησε» την εστία της ομάδας από την Παμπλόνα, ενώ μάλιστα ήταν εκείνη που είχε και την τελευταία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 87’, αλλά το σουτ του Νταμπούρ σταμάτησε πρώτα στη γραμμή και μετά στο δοκάρι, για να μείνει έτσι το 1-1 μέχρι τέλους…