Euro 2024

Άνετη πρεμιέρα για Ρουμανία με… οδηγό Άλιμπεκ!

Με τον Άλιμπεκ να σκοράρει, η Ρουμανία πέρασε άνετα από την έδρα της Ανδόρας (0-2) για να ξεκινήσει με το δεξί στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024.

Πέρασε… αέρα από την Ανδόρα και έκανε πρεμιέρα με το δεξί η Ρουμανία! Η ομάδα του Έντι Ιορντανέσκου επικράτησε 2-0 εκτός έδρας, ξεκινώντας με άνεση και στιλ την προσπάθειά της στα προκριματικά του Euro 2024.

Ο Άλιμπεκ στο 30ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως το γκολ του πρώην φορ του Ατρομήτου δεν μέτρησε τελικά για οφσάιντ μετά την εξέταση του VAR. Τελικά, πέντε λεπτά αργότερα ο Μαν άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0 του ημιχρόνου για τους Ρουμάνους.

Πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη δε, ο Άλιμπεκ… πήρε το αίμα του πίσω για να διαμορφώσει το 2-0 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα, με τον Ρέμπες στο 61’ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ανδόρα να υποχρεώνεται να τελειώσει το ματς με παίκτη λιγότερο.