Euro 2024

«Χ»αμένη ευκαιρία πρόκρισης για την Ουαλία

Η Αρμενία προηγήθηκε νωρίς, ενώ είχε και δοκάρι, ζορίζοντας την Ουαλία που ισοφάρισε με αυτογκόλ αλλά το τελικό 1-1 δεν της επέτρεψε να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.

Αρμενία και Ουαλία ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο εναρκτήριο χρονικά σημερινό (18/11) ματς του 4ου ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2024, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήρα το προβάδισμα μόλις στο 5’. Με τον Ζελαραϊάν να σκοράρει όπως και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο, με δυνατό σουτ στην δεξιά γωνία του Γουόρντ, για το 1-0!

Στην συνέχεια, έλεγξαν τον ρυθμό και όλα έδειχναν ότι θα πήγαιναν στα αποδυτήρια προηγούμενοι. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τικνιζιάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σημειώνοντας με αυτογκόλ το… ανέλπιστο 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η Αρμενία, πάντως, ήταν εκείνη που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στην επανάληψη για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, στο 61ο λεπτό. Όταν ο Μπιχακτσιάν σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι του Γουόρντ!

Ωστόσο, το ήδη διαμορφωθέν αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τέλους, με την Ουαλία να χάνει πρακτικά την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα πρόκρισης και παράλληλα να βάλει πίεση στην Κροατία, που την ακολουθεί στη βαθμολογία με ματς λιγότερο, καθώς σε ενδεχόμενη τελική ισοβαθμία «την έχει» στα μεταξύ τους παιχνίδια…