Euro 2024

Γαλλία έτοιμη για πρόκριση - Η βαθμολογία στον όμιλο της Ελλάδας

Η Γαλλία επικράτησε… σβηστά 2-0 της Ιρλανδίας, έκανε το 2/2 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση. Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής.

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα η Γαλλία κόντρα στην Ιρλανδία! Οι «τρικολόρ» επικράτησαν σβηστά 2-0 και συνεχίζουν στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου με 15 βαθμούς! Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν είναι αήττητη μέχρι στιγμής με τέρματα 11-0. Από την άλλη οι Ιρλανδοί βρίσκονται στην 4η θέση.

Πλέον, η Γαλλία είναι πολύ κοντά στην πρόκρισή της στο Euro 2024 και μένει να δούμε πότε θα πάρει και μαθηματικά το εισιτήριο!

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου:

Γαλλία-Ιρλανδία: 2-0

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Γαλλία-Ιρλανδία 2-0
(19’ Τσουαμενί, 48’ Τιράμ)

Ολλανδία-Ελλάδα 3-0
(17' Ντε Ρόουν, 31’ Χάκπο, 39’ Βέγκχορστ)

Τρίτη 21 Νοεμβρίου, (21:45): Ελλάδα – Γαλλία

Στα του ματς, ο Τσουαμενί άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με απίθανα σουτάρα ύστερα από ασίστ του Εμπαπέ. Η Ιρλανδία δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα, με τη Γαλλία να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να είναι κυρίαρχη.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν ορεξάτοι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τιράμ στο 48’ να γράφει το 2-0. Ο επιθετικός της Ίντερ μπήκε αλλαγή στο πρώτο μέρος, στη θέση του Ολιβιέ Ζιρού ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλο. Οι Βρετανοί έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις, με τους Γάλλους να παίζουν με… σπασμένα τα φρένα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τη Γαλλία να συνεχίζει το… βιολί της και το 2-0 να παραμένει κόντρα στην Ιρλανδία.