Euro 2024

Έκανε ντεμπούτο μπαίνοντας στο 81' και πέτυχε δύο γκολ μέχρι το 85' ο 33χρονος Χοσέλου!

Ο τρομερός Χοσέλου χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να φτάσει από το ντεμπούτο, στα δύο πρώτα γκολ με την εθνική Ισπανίας.

Η Ισπανία κρατούσε δύσκολα το υπέρ της 1-0 ενάντια στη Νορβηγία, όμως στο 81ο λεπτό ο Λουίς Ντε Λα Φουέντε έκανε την κίνηση-ματ περνώντας στο ματς τον Χοσέλου.

Δύο μέρες πριν κλείσει τα 33 του χρόνια, ο γεννημένος στην... Στουτγκάρδη Ισπανός επιθετικός πήρε επιτέλους το βάπτισμα του πυρός με τους «φούριας ρόχας», εξαργυρώνοντας την πολύ καλή σεζόν που κάνει με την Εσπανιόλ - και έχοντας περάσει στο παρελθόν από Θέλτα, Ρεάλ Μαδρίτης, Χόφενχαϊμ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Αννόβερο, Στόουκ, Λα Κορούνια, Νιουκάστλ και Αλαβές!

Αυτό ήταν... Ο έμπειρος επιθετικός κατόρθωσε να σκοράρει δύο φορές μέχρι το 85' (!) σφραγίζοντας τη νίκη των Ιβήρων και κάνοντας ίσως το πιο εντυπωσιακό ντεμπούτο που έχουμε δει εδώ και καιρό.

Ο Χοσέλου έγινε ο πρώτος παίκτης της Ισπανίας που πετυχαίνει δύο γκολ στο ντεμπούτο του έχοντας μπει ως αλλαγή, καθώς και ο πρώτος που καταφέρνει κάτι τέτοιο ανεξαρτήτου αν ξεκίνησε εδώ και ακριβώς 25 χρόνια.

Τότε, στις 25 Μαρτίου του 1998, ο Φερνάντο Μοριέντες είχε κάνει κάτι ανάλογο παίζοντας όμως βασικός κόντρα στη Σουηδία.