Euro 2024

Γλίτωσε την Πολωνία από αποκλεισμό-σοκ και την έστειλε στο Euro ο Σέζνι!

Ο Σέζνι έπιασε το πέμπτο και τελευταίο πέναλτι της Ουαλίας και έστειλε την Πολωνία στην τελική φάση του Euro, με νίκη 5-4 στη... ρουλέτα μετά το 0-0 σε 120 λεπτά αγώνα.

Αγχώθηκε, ζορίστηκε όμως τελικά πέταξε εκτός Euro την Ουαλία και έκλεισε θέση για τα γήπεδα της Γερμανίας η Πολωνία!

Η ομάδα του Μίχαλ Προμπίερζ επικράτησε 5-4 στα πέναλτι μετά από 0-0 σε 120 λεπτά αγώνα και θα δώσει το παρών για πέμπτη συνεχόμενη φορά στην τελική φάση του θεσμού.

Το ματς ήταν γενικά ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν τις σημαντικότερες ευκαιρίες και ακυρωθέν γκολ στο πρώτο μέρος αλλά τους Πολωνούς να δείχνουν πως ελέγχουν σε έναν βαθμό την κατάσταση.

Εντέλει, όλα κρίθηκαν στη... ρουλέτα, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν ψυχραιμότατοι και έκαναν το 5/5. Αντιθέτως, ο Τζέιμς είδε τον Σέζνι να αποκρούει το πέμπτο και τελευταίο πέναλτι, με το 5-4 υπέρ των Πολωνών να είναι το τελικό σκορ.

Έτσι, η παρέα του Λεβαντόφσκι θα βρεθεί στο στον 4ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μαζί με Γαλλία, Ολλανδία και Αυστρία.