Euro 2024

Πρεμιέρα με βαριά ήττα για Κύπρο

Η Κύπρος δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική στη Γλασκοβη και ηττήθηκε 3-0 από την Σκωτία, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024 η Κύπρος, που ηττήθηκε 3-0 από την Σκωτία στο «Χάμπντεν Παρκ».

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με κοντινή προβολή του ΜακΓκιν μετά από κόντρα.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια κατάφερε να μείνει στο ματς από άποψη σκορ όχι όμως ουσιαστικά, καθώς αδυνατούσε να απειλήσει.

Εντέλει, ο ΜακΤόμινεϊ διπλασίασε τα τέρματα των Σκωτσέζων στο 87’, με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων – με αμφότερα τέρματα να έρχονται με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 90+5’, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιωάννου.

Για τον 1ο όμιλο, η Ισπανία θα υποδεχτεί στις 21:45 τη Νορβηγία, ενώ ρεπό έχει αυτήν την αγωνιστική η Γεωργία.