Πορτογαλία

Έβαλε... φρένο στην Μπράγκα η επτάψυχη Φαμαλικάο!

Η Μπράγκα έφερε «τούμπα» την Φαμαλικάο και άγγιξε τη νίκη που θα την ανέβαζε ξανά δεύτερη αλλά την... πάτησε στο φινάλε (2-2).

Την «πάτησε» από τη Φαμαλικάο η Μπράγκα! Παρότι ουραγός, η Φαμαλικάο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έβαλε... φρένο στην ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ στον δρόμο προς την δεύτερη θέση, ξεφεύγοντας η ίδια από την τελευταία (2-2).

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού ο Άντερσον στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μπάμπιτς. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι το... γύρισαν εύκολα κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας. Πρώτα, ο Ρικάρντο Όρτα με πέναλτι στο 36' έφερε το σκορ στα ίσα, με τον Μουσράτι τρία λεπτά αργότερα να το φέρνει... τούμπα. Ένα σκορ που έδειχνε πως θα παρέμενε μέχρι το φινάλε του αγώνα και με σχετική άνεση από την Μπράγκα, η οποία διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της αλλά είδε τον Ταβάρες στο 87ο λεπτό να σκοράρει από κοντά για το τελικό 2-2.