Πορτογαλία

Έπιασε κορυφή με «τριάρα» και... περιμένει η Πόρτο!

Η Πόρτο ήταν σαρωτική και διέλυσε εκτός έδρας τη Φαμαλικάο με σκορ 3-0. Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή, με τις Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας να έχουν ματς λιγότερο.

Συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα η Πόρτο!

Οι «δράκοι» ήταν ασταμάτητοι στην έδρα της Φαμαλικάο και πήραν το τρίποντο με σκορ 3-0, με αποτέλεσμα να πιάσει τις Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην κορυφή, αν και οι δύο τελευταίες έχουν ακόμη ματς λιγότερο!

Η νίκη ήρθε με μεγάλη άνεση για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Εβανίλσον έβαλε ακόμη ένα γκολ, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η Πόρτο «καθάρισε» το ματς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μεχντί Ταρεμί να γράφει το 2-0 μετά από ασίστ του Ουέντερσον Γκαλένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κάθε ελπίδα της Φαμαλικάο, που έμεινε 8η με 16 βαθμούς, έσβησε στο 81' με την αποβολή του Ζαΐντού Γιουσούφ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε για την Πόρτο ο... γιος του προπονητή της, Φρανσίσκο Κονσεϊσάο, που πέρασε ως αλλαγή και σκόραρε στο 87ο λεπτό.