Πορτογαλία

Νίκη-οξυγόνο για την Φαμαλικάο

Η Φαμαλικάο επικράτησε εντός έδρας 1-0 της Σάντα Κλάρα για την 31η αγωνιστική της Primeira Liga και πήρε μεγάλη ανάσα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια παραμονής στην Primeira Liga πήρε η Φαμαλικάο, που επικράτησε 1-0 της Σάντα Κλάρα εντός έδρας για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ανέβηκε έτσι στους 34 βαθμούς και βρέθηκε στο +4 από την ζώνη υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν από το 35ο λεπτό με παίκτη παραπάνω, εξαιτίας αποβολής του Νενέ, αλλά το νικητήριο γκολ ήρθε στα τελευταία λεπτά. Ο Ίβο Ροντρίγκες ευστόχησε στο 82' από τα έντεκα βήματα κι έδωσε στην ομάδα του τη νίκη-χρυσάφι.