Πορτογαλία

Δέχτηκε το «δώρο» και ανέβηκε δεύτερη η Πόρτο

Έστω και δύσκολα, η Πόρτο νίκησε 1-0 στην έδρα της Φαρένσε για τη 15η αγωνιστική της Primeira Lega και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά την «γκέλα» της Μπενφίκα.

Η Πόρτο νίκησε από το πρώτο ημίχρονο 1-0 στην έδρα της Φαρένσε για τη 15η αγωνιστική της Primeira Lega και, εκμεταλλευόμενη την εντός έδρας ισοπαλία της Μπενφίκα με τη Νασιονάλ, ανέβηκε δεύτερη με +2 από τους «αετούς» και μείωσε προσωρινά στο -1 από την κορυφή και τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο και την Τρίτη παίζει στο Οπόρτο με την Μποαβίστα, με τους «δράκους» να επιστρέφουν στις νίκες, ύστερα από τρεις αγώνες.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στις τρεις τελευταίες θέσεις, συνεχίζοντας τη «μάχη» για την παραμονή και έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο σκόραραν με τον Ταρεμί στο 15’ και έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, μετατρέποντας σε «θρίλερ» το δεύτερο ημίχρονο.