Πορτογαλία

«Διπλό» για Πόρτο, έβαλε πίεση σε Μπενφίκα-Σπόρτινγκ!

Η Πόρτο πέρασε με 3-1 από την έδρα της αξιόμαχης Φαρένσε, επικρατώντας 3-1 και πλησίασε τις Μπενφίκα-Σπόρτινγκ, οι οποίες παίζουν τη Δευτέρα.

Λύγισε την αξιόμαχη Φαρένσε η Πόρτο, επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας για τη 19η αγωνιστική της Liga Portugal.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους «δράκους», δημιουργώντας τους προβλήματα στο πρώτο μέρος. Ο Μπάλνε είχε δοκάρι με σουτάρα με το αριστερό με το οποίο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο. Ο Ματέους έχασε πέναλτι (μετά από χέρι του Καρντόσο) στο 34ο λεπτό με πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα… περιστέρια. Το σκορ άνοιξε στο 35ο λεπτό ο Εβανίλσον από κοντά, ενώ στο 41ο λεπτό ο Βαρέλα με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έδωσε αέρα δύο τερμάτων ο Βαρέλα. Στο 59’ μείωσε ο Μπρούνο Ντουάρτε με πέναλτι. Στο 72’ ο Πεπέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με γλυκό πλασέ, αλλά ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος. Τέσσερα λεπτά ο Εβανίλσον βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, τον εκτέλεσε και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.