Oλλανδία

Διέσυρε την Εξέλσιορ και έμεινε μόνη πρώτη η Φέγενορντ

Η Φέγενορντ διέλυσε με 5-1 την Εξέλσιορ και εκμεταλλεύτηκε τα «δώρα» της Αϊτνχόφεν και του Άγιαξ, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της Eredivisie.

Μόνη πρώτη έμεινε η Φέγενορντ μετά τη 14η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σλοτ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό, όμως αντέδρασε δυναμικά και, τελικά, επιβλήθηκε 5-1 της Εξέλσιορ στο Ντε Κάιπ.

Με το τρίποντο έπιασε κορυφή, προσπερνώντας την Αϊντχόφεν που ηττήθηκε 1-0 από την Άλκμααρ και τον Άγιαξ που έμεινε για δεύτερο σερί ματς στην ισοπαλία (3-3 στην έδρα της Έμεν).

Ο Γκούντμιν ήταν ο σκόρερ των φιλοξενούμενων λίγο μετά την πρώτη σέντρα του ματς, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν αιφνιδιάστηκαν. Στο 11’ ο Σιμάνσκι ισοφάρισε και στο 20 ο Κοκτσού έκανε το 2-1, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι δύο παίκτες βρήκαν ξανά δίχτυα στο 50’ και στο 66’, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Βάλεμαρκ στο 78’.