Oλλανδία

Συνεχίζουν αήττητες Φέγενορντ και Χέρενφεν

Η Φέγενορντ επιβλήθηκε 4-0 της Έμεν και η Χέρενφεν 2-1 της Φορτούνα Σιτάρντ και παρέμειναν αήττητες στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της φετινής Eredivisie.

Χωρίς ήττα στα μέχρι τώρα παιχνίδια τους συνεχίζουν Φέγενορντ και Χέρενφεν, οι οποίες πήραν τους τρεις βαθμούς στην τέταρτη αγωνιστική της Eredivisie.

Η Φέγενορντ πάτησε γκάζι στο φινάλε και νίκησε την Έμεν με σκορ 4-0 στο Ντε Κάιπ. Η ομάδα του Αρν Σλοτ είχε καθολική υπεροχή από την αρχή του ματς, ωστόσο έπρεπε να φτάσει στο 60' για να ανοίξει το σκορ με τον Τίμπερ.

Στο 85' ο Χιμένεζ διπλασίασε τα τέρματα και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος «σέρβιρε» στον Ράσμουσεν για το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σιμάνσκι στις καθυστερήσεις.

Καρδιοχτύπησε στο φινάλε, αλλά έβαλε ένα ακόμα τρίποντο στο... σακούλι η Χέρενφεν, η οποία επικράτησε 2-1 της Φορτούνα Σιτάρντ, του Δημήτρη Σιόβα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22' με γκολ του φαν Χόιντονκ, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτες μετά τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον που φτάνει τα 10 γκολ σε 17 παιχνίδια με τη φανέλα της ομάδας. Στο 44' έκαναν το 2-0 στο 44' με τον φαν Εβάικ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1- με ωραίο σουτ του Γιλμάζ στο 84', αλλά δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι παραπάνω.