Oλλανδία

Νίκη πεντάδας η Φέγενορντ επί της Φορτούνα

Η Φέγενορντ επικράτησε εντός έδρας 2-0 της Φορτούνα Σιτάρντ για την 28η αγωνιστική της Eredevisie και εδραιώθηκε στην πρώτη 5αδα της βαθμολογίας.

Τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Φορτούνα Σιτάρντ πήρε η Φέγενορντ στο Ρότερνταμ για την 28η αγωνιστική της Eredevisie. Με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 51 βαθμούς και εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν τα δύο γκολ της νίκης στο δεύτερο μέρος. Το σκορ άνοιξε ο Λίνσεν στο 50ο λεπτό και ο Μπεργκχούις στο 83' σφράγισε το τρίποντο.

Η Φορτούνα από την άλλη πλευρά, για την οποία έμειναν στον πάγκο οι Εμμανουηλίδης και Ρότα, παρέμεινε έπειτα από την ήττα της στους 34 βαθμούς και την 12η θέση.