Oλλανδία

Πρόκριση στη «ρώσικη ρουλέτα» για Φέγενορντ, άνετα η Αϊντχόφεν

Έστω και στα πέναλτι, η Φέγενορντ νίκησε 5-3 στο «Ντε Κάιπ» τη Ναϊμέγκεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ολλανδικού Κυπέλλου.

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς σε κανονικό αγώνα και παράταση, η Φέγενορντ νίκησε 5-3 στα πέναλτι (κ.α. 2-2, παρατ. 4-4) τη Ναϊμέγκεν στο Ρότερνταμ για τους «16» του ολλανδικού Κυπέλλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου έχει στόχο να διακριθεί.

Η NEC αιφνιδίασε και προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Φέρντονκ στο 33’ και Πέδρο Μάρκες στο 45’. Οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1970 «έσωσαν την παρτίδα» αρχικά στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Κοκτσού στο 90’, που έφερε και την αποβολή του Σάντλερ, και του Παϊξάο στο 92’.

Στο έξτρα ημίωρο, ο Μπρούιν στο 96’ έκανε το 2-3, ο Χιμένες στο 98’ το 3-3, ο Ντιλρόσουν στο 116’ το 4-3 και ο Μπρούιν στο 118’ έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί, ο Μπρόνκχορστ αστόχησε στο 4-3 και ο Παϊξάο έκανε το 5-3 για να δώσει την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Πιο ξεκούραστα, η Αϊντχόφεν νίκησε 3-1 στο «Φίλιπς Στάντιον» την Εμεν κα περιμένει αντίπαλο στην οκτάδα. Σκόρερ της PSV ήταν ο Μπρανθγουέιτ στο 7’ και στο 14’ και ο Ντε Γιονγκ στο 76΄, ενώ είχε μειώσει ο Ντίμερς στο 48’.