Ιταλία

Τίμησε τη μνήμη του Αστόρι… νικώντας τη Μίλαν η Φιορεντίνα!

Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Μίλαν στο «Αρτέμιο Φράνκι», τιμώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη μνήμη του Νταβίντε Αστόρι που έφυγε από τη ζωή πριν πέντε χρόνια.

Νταβίντε Αστόρι, για εσένα… Η Φιορεντίνα ήταν εξαιρετική και λύγισε τη Μίλαν στο «Αρτέμιο Φράνκι» με 2-1, τιμώντας τη μνήμη του αδικοχαμένου Ιταλού κεντρικού αμυντικού που έφυγε μία ημέρα σαν τη σημερινή πριν από πέντε χρόνια από τη ζωή.

Μάλιστα, οι οπαδοί των «βιόλα» είχαν δημιουργήσει και ένα εξαιρετικό κορεό για τον άλλοτε αρχηγό τους, με τα αρχικά του και το νούμερο του!

Με το άστρο του Νταβίντε Αστόρι πάνω από το «Αρτέμιο Φράνκι» και να οδηγεί ψυχολογικά τους «βιόλα», η Μίλαν δεν είχε ιδιαίτερη τύχη. Οι παίκτες του Βιντσέντσο Ιταλιάνο μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, δείχνοντας στους αντιπάλους πως θα φύγουν με σκυμμένο κεφάλι από τη Φλωρεντία. Όπως και εν τέλει έγινε. Το πρώτο ημίχρονο έληξε… κατά τύχη χωρίς σκορ, με τη Φιορεντίνα να ασκεί απίστευτη πίεση στην ομάδα του Πιόλι, δημιουργώντας 8 τελικές και έχοντας 9 κόρνερ!

Δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως δεν βρήκε το γκολ και μπήκε με τα… μπούνια στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντας με την έναρξή του πέναλτι σε ανατροπή του Ικονέ από τον Τομόρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκονζάλες στο 49ο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του και έβαλε φωτιά στο «Αρτέμιο Φράνκι». Βέβαια, λίγο έλειψε στα… καπάκια ο Ζιρού να ισοφαρίσει με κεφαλιά αλλά ο Τερατσάνο με φοβερή επέμβαση κράτησε το σκορ ως είχε (51’), με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο και τους αντιπάλους τους μακριά από τα καρέ τους. Ευτυχώς βέβαια που υπάρχει και το VAR και διόρθωσε την αδιανόητη απόφαση του διαιτητή Ντι Μπέλο στο 79’ να δείξει πέναλτι σε υποτιθέμενο χέρι του Καμπράλ, που είχε διώξει με το κεφάλι!

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γιόβιτς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και ενώ είχε μπει δευτερόλεπτα στο ματς είδε τον Μενιάν να του στερεί το γκολ. Κάτι που δεν κατάφερε ο Γάλλος κίπερ να κάνει στο 87ο λεπτό με τον Σέρβο να παίρνει ρεβάνς για να γράψει το 2-0. Το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν το σκορ, αφού ο Τεό Ερναντές με τρομερή οβίδα στο 90’+5’ μείωσε απλώς στο τελικό 2-1