Ιταλία

Ψυχωμένη Ρόμα, έμεινε όρθια με γκολάρα στο 95’ και… ξενέρωσε τη Φιορεντίνα!

Η Ρόμα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο «Αρτέμιο Φράνκι», αλλά ο Γιορέντε ως από μηχανής Θεός με γκολάρα στο 95’, έσωσε την παρτίδα και το τελικό 2-2… σόκαρε τη Φιορεντίνα.

Η Ρόμα την… χάλασε στη Φιορεντίνα! Παρότι η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι βρισκόταν μπροστά στο φάσμα μιας «άσχημης» ήττας, ήρθε ο Γιορέντε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να σιγήσει το «Αρτέμιο Φράνκι» για το τελικό 2-2.

Έβγαλαν ξανά ψυχή οι «τζαλορόσι», που δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι και είχαν για φύλακα-άγγελο τον Σβίλαρ ο οποίος έβγαλε πέναλτι με το σκορ στο 2-1 και κράτησε ζωντανή την ομάδα του, ανεβάζοντάς την παράλληλα μόνη στην 5η θέση.

Την ίδια ώρα, οι «βιόλα» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο… δίποντο την πεντάδα και έμειναν στο -5 από αυτή, μετρώντας την τρίτη ισοπαλία τους στα πέντε τελευταία ματς.

Δυναμικά μπήκε η Φιορεντίνα στο ματς με τον Ρανιέρι στο 18’ να ανοίγει το σκορ. Η Ρόμα από την άλλη δεν ήταν αυτή που έχουμε συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια και έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις ωστόσο χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «βιόλα» να προηγούνται (1-0). Πιο καλά πατούσαν οι Ρωμαίοι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αουάρ να ισοφαρίζει στο 58ο λεπτό.

Ωστόσο, η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι έχασε γρήγορα την κατοχή της μπάλας και στο 69’ ο Μαντράγκορα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φιορεντίνα για το 2-1. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα είχαν και κάποιες ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Στο 80’ η Φιορεντίνα είχε μια τεράστια ευκαιρία για να καθαρίσει το ματς αφού κέρδισε πέναλτι, αλλά ο εκπληκτικός Σβίλαρ απέκρουσε την εκτέλεση του Μπιράγκι.

Κάτι το οποίο πλήρωσε η ομάδα του Ιταλιάνο στο φινάλε, αφού ο Γιορέντε στο 90+5’ με φανταστικό σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-2!