Ιταλία

Πέταγε φωτιές η Φιορεντίνα και στέλνει στη Serie B τη Σασουόλο!

Η Φιορεντίνα έκανε φύλλο και φτερό τη Σασουόλο, διαλύοντάς την με σκορ 5-1, με τους «νεροβέρντι» να πλησιάζουν προς το μοιραίο και οι «βιόλα» συνεχίζουν να ελπίζουν για Ευρώπη.

Πέταγε φωτιές η Φιορεντίνα και πάει φουριόζα στον πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League! Οι «βιόλα» διέλυσαν με το εμφατικό 5-1 τη Σασουόλο και πάει με την ψυχολογία στα ύψη στο πρώτο ματς με την Κλαμπ Μπριζ, ενώ συνεχίζει να έχει ελπίδες για Ευρώπη. Την ίδια ώρα, οι «νεροβέρντι» γνώρισαν ακόμη μία ήττα και οδεύουν με μαθηματική ακρίβεια προς τον υποβιβασμό τους στη Serie B.

Ασφαλώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η Φιορεντίνα, η οποία πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Σοτίλ στο 17’. Ωστόσο, αυτό που… ερχόταν στο δεύτερο ημίχρονο, η αλήθεια είναι πως δεν φαινόταν.

Ο Μαρτίνες Κουάρτα στο 54’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με τον Θόρστβεντ να μειώνει τρία λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις ένα λεπτό αφού στην επόμενη φάση ο Γκονζάλες επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ.

Η εκρηκτική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος για τους «βιόλα» συνεχίστηκε, με τον Μπαράκ στο 62’ να ξεχειλώνει τον δείκτη του σκορ. Ο Γκονζάλες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι έγραψε το 5-1, το οποίο έμελε τελικά να μείνει ως το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα στο «Αρτέμιο Φράνκι».