Oλλανδία

Λύγισε την Φέγενορντ με «διπλό» Οπεντά η Φίτεσε

Σπουδαία νίκη για τη Φίτεσε, η οποία επικράτησε 2-1 υποδεχόμενη τη Φέγενορντ χάρη σε δύο τέρματα του Οπεντά. Δύο κόκκινες για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις.

Σε σπουδαίο «τρίποντο» έφτασε την Κυριακή (3/10) η Φίτεσε, η οποία επικράτησε 2-1 υποδεχόμενη τη Φέγενορντ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, ο Οπεντά, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματά τους, στο 6' και στο 46'. Στο ενδιάμεσο (29') είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τιλ για τη Φέγενορντ.

Μάλιστα, η Φίτεσε κατάφερε να πάρει τη νίκη, παρά το γεγονός ότι στις καθυστερήσεις δέχθηκε δύο κόκκινες κάρτες (στο 90'+7' δεύτερη κίτρινη ο Μπέρο και στο 90'+11'' απευθείας για τον Μπουίτινκ).

Έτσι, η Φέγενορντ έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την εντός έδρα ήττα (0-1) του Άγιαξ από την Ουτρέχτη, παραμένοντας στους 15 βαθμούς (4η θέση), με τη Φίτεσε να ανεβαίνει στους 13 και την 8η θέση.