Oλλανδία

«Χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο και προκρίθηκε η Αϊντχόφεν

Νίκησε με 2-0 τη Φόλενταμ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Η Αϊντχόφεν δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Φόλενταμ, την οποία και νίκησε με 2-0 παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League παρατάχθηκε με βασικούς και πήρε προβάδισμα στο 51’ με ωραίο πλασέ του Μαντουέκε, με τον Ντούμφραϊς να τελειώνει τον αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 79’.

Νωρίτερα, την πρόκριση πήρε και η Φίτεσε, που επιβλήθηκε με 2-1 της Ντεν Χάαγκ εντός έδρας. Για τους φιλοξενούμενους, πέρασε στο ματς στο 83ο λεπτό ο Νίκος Καρέλης.

Τέλος, και η Εξέλσιορ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, νικώντας με 5-4 στα πέναλτι τη Μάαστριχτ μετά το 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.