Γαλλία

Γκάζια η Μονακό, πέρασε από Λοριάν η Μονπελιέ

Άνετη νίκη με 3-0 επί της Νιμ πήρε η Μονακό. Ένα γκολ ήταν αρκετό στην Μονπελιέ, για να αλώσει την έδρα της Λοριάν.

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζουν Μονακό και Μονπελιέ, που συγκατοικούν (ισόβαθμες και με τη Λιόν) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το σύνολο του Κόβατς επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Νιμ, που έμεινε με δέκα παίκτες για τα τελευταία 20 λεπτά του ματς.
Το σκορ άνοιξε στο 19' ο Ντιόπ, με τους Μαρτίνς (75') και Φόλαντ (77') να εκμεταλλεύονται την αποβολή και να διευρύνουν το σκορ.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μονπελιέ στην έδρα της Λοριάν, από όπου πέρασε επικρατώντας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σκίλετιτς στο 79', ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σαβανιέ έχασε πέναλτι.

Στις νίκες επέστρεψε η Ανζέ η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Λανς και την προσπέρασε στη βαθμολογία, ισοβαθμώντας στην έβδομη θέση με τη Ρεν.