Ιταλία

Γκέλα χωρίς αντίκρισμα για τη Μίλαν στο «αντίο» του Ζιρού από τους «ροσονέρι»

Η Μίλαν έπεσε θύμα έκπληξης από την υποβιβασμένη Σαλερνιτάνα, μένοντας στο εντός έδρας 3-3 στο «Σαν Σίρο», στο τελευταίο παιχνίδι του Ζιρού με τη φανέλα των «ροσονέρι».

Με το... αριστερό ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις της στη Serie A η Μίλαν, η οποία υπέπεσε σε μεγάλη γκέλα, σε ένα ούτως η άλλως αδιάφορο βαθμολογικό ενδιαφέρον ματς.

Συγκεκριμένα, οι «ροσονέρι» έμειναν στο 3-3 με την ουραγό και υποβιβασμένη Σαλερνιτάνα στο «Σαν Σίρο» για την 38η και τελευταία αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Λεάο, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Ζιρού να κάνει το 2-0 μέσα σε αποθέωση, καθώς το αποψινό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με τους Μιλανέζους. Στο 64', ο Σίμι μείωσε προσωρινά σε 2-1 για να έρθει ο Καλάμπρια στο 77' και να δώσει εκ νέου αέρα δύο τερμάτων στη Μίλαν.

Τελικώς, στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Κώστα Μανωλά κατάφερε και «έκλεψε» τον βαθμό χάρη στα τέρματα των Σάμπια και Σίμι στο 87' και το 89ο λεπτό.