Oλλανδία

Εκτός έδρας θρίαμβος με υπογραφή Παυλίδη για την Άλκμααρ

Μεγάλο διπλό με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Παυλίδη πανηγύρισε η Άλκμααρ, η οποία επικράτησε 4-1 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή.

Την υπογραφή του στον εκτός έδρας θρίαμβο της Άλκμααρ κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς έβαλε ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος αφού έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, «σέρβιρε» και ασίστ για το τελικό 1-4!

Ο Έλληνας επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σουγκαβάρα, «γράφοντας» από κοντά το 1-0 στο 38' της αναμέτρησης και σκοράροντας για 12η φορά στη φετινή σεζόν, πριν ο Μιχαΐλοβιτς διπλασιάσει το προβάδισμα της Άλκμααρ στο 57 '. Στο 87' ο Σουγκαβάρα σκόραρε για το 3-0, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 92' και τον Μπουρμάεστερ να διαμορφώνει το τελικό 1-4 μετά από ασίστ του Έλληνα επιθετικού.

Για την Άλκμααρ, η οποία με αυτή τη νίκη παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της Eredivisie, σε ολόκληρο το παιχνίδι αγωνίστηκε και ο Χατζηδιάκος.

Η Τβέντε, για την οποία αγωνίστηκε για περίπου 15 λεπτά ο Χρήστος Τζόλης, κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 στην έδρα της Φίτεσε, με τον Φαν Φολκσβίκελ να σκοράρει με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 33', πριν ο Βίντοβιτς ισοφαρίσει στο 44' και ο Μπέρο κάνει την ανατροπή στο 52'. Ο Τσέρνι έφερε το ματς στα ίσια στο 59'.

Τέλος, την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές (2-0 τη Χέρενφεϊν) πανηγύρισε η Σιτάρντ, για τον οποία πέρασε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά ο Δημήτρης Σιόβας.