Ισπανία

Με ανατροπή στο 88’ ξέρανε τη Βαλένθια η Γρανάδα

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή στο φινάλε από την Γρανάδα που καθάρισε 2-1 τη Βαλένθια και καλοβλέπει Ευρώπη.

Παρένθεση στην εξαιρετική φετινή πορεία της Γρανάδα, ήταν η πρόσφατη ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφού η ομάδα από την Ανδαλουσία με φοβερή ανατροπή και γκολ στο 88’ καθάρισε τη Βαλένθια με 2-1 και πλέον είναι σε τροχιά Ευρώπης.

Οι νυχτερίδες που προηγήθηκαν, αλλά πλήρωσαν το γεγονός ότι έμεινε με εννιά παίκτες από το 70’ και μετά έμειναν για ακόμα ένα παιχνίδι δίχως νίκη και φαίνεται πως θα… μπλέξουν αν δεν συνέλθουν γρήγορα.

Οι «νυχτερίδες» αν δεν είχαν την κατοχή κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι με τον Γκαμεϊρό. Ο Γάλλος μετά από παράλληλη μπαλιά του Τσέρισεφ, βγήκε στην πλάτη του Νέβα πλάσαρε σωστά και με το πρώτο του γκολ στη σεζόν έβαλε την ομάδα του σε ρόλο οδηγού στο ματς.

Ωστόσο η Γρανάδα με τη βοήθεια της τύχης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ευτύχησε να φτάσει στο 1-1. Ο Κένεντι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα του Ντομενέκ που έμεινε όρθιος να την κοιτάει.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Σουάρες να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 65’ και τον Πουκέ στο 67’ να βλέπει το πλασέ του να καταλήγει στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια… είπαν «ευχαριστών» στα δώρα της Βαλένθια.

Οι χαζές αποβολές των Τζέισον στο 70’ και Γκουέδες στο 73’ άφησαν με εννιά τις «νυχτερίδες» που πλέον ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Βέβεια οι γηπεδούχοι έχασαν με απευθείας κόκκινη τον Ντουάρντε στο 77’ αλλά με παίκτη παραπάνω βρήκαν τον τρόπο και ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Αυτό το πέτυχε στο 88’ ο Μολίνα που με κεφαλιά νίκησε τον Ντομενέκ για το 2-1.