Ισπανία

Η Βαγιαδολίδ… σόκαρε την Γρανάδα!

Την ήττα-σοκ με 3-1 και μάλιστα εντός έδρας γνώρισε η εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Europa League, Γρανάδα, από την Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

Η Ρεάλ Βαγιαδολίδ, ουραγός της La Liga πριν την έναρξη της αναμέτρησης, νίκησε με 3-1 την Γρανάδα μέσα στο «Νουέβος Λος Κάρμενες», στερώντας από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να φτάσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στην τέταρτη θέση, σε περίπτωση νίκης τους!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Όσκαρ Πλάνο, ενώ χτύπησαν εκ νέου και στο ξεκίνημα της επανάληψης, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους με τον Μάρκος Ντε Σόουσα.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ ανασυντάχθηκε, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 55ο λεπτό για να «ανακατέψει την τράπουλα», όμως παρά τη μείωση του σκορ από τον Ντομίνγκος Ντουάρτε, δεν κατάφερε να σώσει ούτε έστω τον ένα βαθμό, αφού στο 90’ ο Ζότα «έγραψε» το τελικό 1-3…

Η σύνθεση της Γρανάδα: Ρούι Σίλβα, Φουλκιέ, Σάντσες, Ντουάρτε, Νέβα, Μίγια, Μοντόρο (80' Σόρο), Βίκο (55' Ερέρα), Γκοναλόν (55' Σουάρεθ), Ματσίς, Μολίνα (55' Σολδάδο).