Γαλλία

Η Ρεν λύγισε την Παρί

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Παρί Σεν Ζερμέν από την Ρεν που έκανε σπουδαία ανατροπή και πήρε παλικαρίσια νίκη για να κάνει το δύο στα δύο.

Μόνο εύκολα δεν θα είναι τα πράγματα φέτος για την Παρί Σεν Ζερμέν, όπως γίνεται φανερό από την εκκίνηση του πρωταθλήματος. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τον Έντινσον Καβάνι, στο 36ο λεπτό δεν μπόρεσε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Νιάνγκ στο 44ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1, για να πάνε ισόπαλες οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα στα αποδυτήρια. Ο Ρομαίν Ντε Καστιγιό τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους έκανε το 2-1 για τη Ρεν για να χαρίσει μια σπουδαία νίκη στην ομάδα της Βρετάνης.

Στα άλλα δύο ματς που έγιναν την Κυριακή, μίνι έκπληξη έγινε στο Σεντ Ετιέν – Μπρεστ που τελείωσε ισόπαλο 1-1, ενώ στο 0-0 έμειναν Ρεμς και Στρασβούργο.