Copa America

Η Χιλή στον τελικό με… χρονοκαθυστέρηση (video)

Μετά από ένα ματς που διήρκησε 4 ώρες (!) η Χιλή επικράτησε με σκορ 2-0 της Κολομβίας και θα αντιμετωπίσει (και φέτος) την Αργεντινή στον τελικό του επετειακού Κόπα Αμέρικα.

Αγώνα τένις και όχι ποδοσφαίρου θύμισε το παιχνίδι της Χιλής με την Κολομβία, με νικήτρια την ομάδα του Χουάν Αντόνιο Πίτσι που επικράτησε με σκορ 2-0 και προκρίθηκε στον τελικό του επετειακού Κόπα Αμέρικα (όπου και θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή).

Οι Χιλιανοί προηγήθηκαν αρκετά νωρίς στο ματς, στο 7’ με γκολ του Αράνγκουις και τέσσερα λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Η αναμέτρηση στιγματίστηκε όμως από τη διακοπή λόγω έντονων καιρικών συνθηκών, αφού λίγο πριν από το δεύτερο ημίχρονο… άνοιξαν οι ουρανοί στο Σικάκο και χρειάστηκε να περάσουν περίπου 2,5 ώρες για να συνεχιστεί το ματς.

Οι δύο ομάδες φάνηκαν σαφώς επηρεασμένες από τη διακοπή και με πεσμένο ρυθμό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος ο αγώνας.