Ιταλία

Πέρασε από τη Σαρδηνία η εντυπωσιακή και… απόλυτη Ίντερ!

Με ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο, η Ίντερ πέρασε με άνεση από τη Σαρδηνία επικρατώντας 2-0 της Κάλιαρι για να κάνει το 2/2 στη Serie A και να μετρά ισάριθμα clean sheets!

Ίντερ με σπασμένα τα φρένα! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι συνεχίζει φουριόζα από την περασμένη σεζόν και έχει κάνει το 2/2 στη Serie A. Αυτή τη φορά, οι «νερατζούρι» πέρασαν από τη Σαρδηνία επικρατώντας με 2-0 της Κάλιαρι για να γίνουν η τέταρτη ομάδα με 6 βαθμούς μετά τις Μίλαν, Νάπολι και Βερόνα στο ξεκίνημα της αγωνιστικής περιόδου.

Οι φιναλίστ του Champions League της περασμένης χρονιάς μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο και το κατάφεραν. Αφού προειδοποίησαν με το δοκάρι του Λαουτάρο Μαρτίνες, άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τιράμ να σπάει στον Ντάμφρις και αυτός με ωραίο πλασέ να νικά τον Ραντούνοβιτς για το 1-0.

Η Ίντερ συνέχισε γκαζωμένη στο παιχνίδι και εννιά λεπτά μετά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, για να καθαρίσει από το μισάωρο. Αυτή τη φορά ο Ντιμάρκο έφτιαξε το γκολ, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να εκτελεί για το 2-0 των «νερατζούρι» που ήταν εντυπωσιακοί.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν μέτρα αλλά να μην φαίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά στημένοι στο γήπεδο. Μάλιστα, με μπόλικα και συνεχόμενα κλεψίματα και γρήγορο transition οι Μιλανέζοι έβγαιναν στην κόντρα, αλλά τα χαλούσαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Ο Λουβούμπο στο 73’ ζήτησε πέναλτι αλλά δεν υπήρξε ανατροπή και ο διαιτητής έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς, ενώ ο Τσαλχάνογλου στο 86’ είδε το δοκάρι να του στερεί το γκολ. Και στα… καπάκια, η Κάλιαρι είχε την καλύτερή της στιγμή για να μειώσει αλλά ο Άτζι έκανε άψυχο πλασέ εξ επαφής και ο Ζόμερ μπλόκαρε, διατηρώντας το 2-0 και το δεύτερο στη σειρά clean sheet.

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα στο «Στάντιο Αρέχι», η Σαλερνιτάνα έμεινε όρθια απέναντι και στην Ουντινέζε, κάνοντας δεύτερη ισοπαλία (1-1) σε ισάριθμες αγωνιστικές. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι μετράνε έναν βαθμό μετά από δύο ματς.

Η Ουντινέζε είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, αλλά οι δύο πρώτες καλές στιγμές ανήκαν στη Σαλερνιτάνα που απείλησε με Πιρόλα (18’) και Μποχίνεν (38’). Με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε στις φάσεις στο φινάλε του ημιχρόνου με Λούκα (44’) και Καμπασέλ (45’+2’).

Ο Τοβέν με την επανέναρξη άγγιξε το γκολ, αλλά δεν το βρήκε, όμως, το… καμπανάκι είχε χτυπήσει. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν το «άκουσαν» και η Ουντινέζε βρήκε το προβάδισμα με τον Σάμαρτζιτς μετά τη δημιουργία του Λούκα στο 57ο λεπτό. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις ένα τέταρτο, αφού η Σαλερνιτάνα έφερε το σκορ σε ισορροπία, με τον Καντρέβα να φτιάχνει το 1-1 του Μπουλαγιέ Ντιά, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε.