Ιταλία

«Κατάπιε» τη Νάπολι η Αταλάντα και… κουνάει σεντόνι (vds)

Τις επτά συνεχόμενες νίκες (οι τέσσερις μετά τη διακοπή) έφτασε η Αταλάντα, που επικράτησε 2-0 της Νάπολι και έκανε άλλο ένα βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Τη δαιμονιώδη κατάστασή της επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι η Αταλάντα. Η ομάδα του Μπέργκαμο ξεπέρασε και το εμπόδιο της Νάπολι, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0.

Έτσι, έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετά τη διακοπή και τις επτά σερί συνολικά, κάνοντας άλλο ένα βήμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης, που οδηγεί στο Champions League, αφού ξέφυγε 12 βαθμούς από τη Ρόμα, με παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, οι «παρτενοπέι», που είδαν να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί πέντε αγώνων, παρέμειναν στην έκτη θέση με 45 βαθμούς.

Η Νάπολι είχε στο 8’ ακυρωθέν -σωστά- γκολ του Μέρτενς, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 16’ η Αταλάντα «απάντησε» με σουτ του Γκόμες, που έβγαλε σε κόρνερ ο Οσπίνα. Ο Αργεντινός απείλησε και στο 25’, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Κολομβιανός πορτιέρε τραυματίστηκε στο κεφάλι σε σύγκρουσή του με τον Καλντάρα και έγινε αλλαγή. Οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή με τον Ζαπάτα στο 41’, σε ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (47’), η ομάδα του Μπέργκαμο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Πάσαλιτς, μετά από σέντρα του Γκόμες και οχτώ λεπτά αργότερα, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Γκόσενς, μετά από ασίστ του Τολόι. Οι «παρτενοπέι» πήραν μέτρα και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά. Στο 80’ ακυρώθηκε σωστά άλλο ένα γκολ των φιλοξενούμενων ως οφσάιντ, αυτή τη φορά από τον Μίλικ. Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Αταλάντα πανηγύρισε μια σπουδαία, όσο και δίκαιη νίκη.