Πορτογαλία

«Καθάρισε» από νωρίς η Σπόρτινγκ

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ «καθάρισε» 2-0 την Τοντέλα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για την 27η αγωνιστική της Primeira Lega και «έπιασε» στην τρίτη θέση την Μπράγκα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε άνετα 2-0 την Τοντέλα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για την 27η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε παρέα με την Μπράγκα στην τρίτη θέση, έστω και προσωρινά, περιμένοντας τι θα κάνουν οι φιναλίστ του Europa League του 2011 την Παρασκευή στην έδρα της Φαμαλικάο.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έμειναν στο ασφαλές +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν «φουριόζα» και έφτασαν στο 2-0 στο πρώτο 45λεπτο με τον Καμπράλ στο 13’ και το πέναλτι του Σπόκαρ στο 31’.

Άνετα «καθάρισε» τη Σετούμπαλ η Μποαβίστα 3-1 στο Οπόρτο και διατηρήθηκε στην πρώτη οκτάδα.