Κύπρος

Καθάρισε σε ένα ημίχρονο η Ομόνοια!

Δεν ήθελε παραπάνω από ένα ημίχρονο η Ομόνοια για να νικήσει τη Δόξα με 2-0.

Εύκολα και απλά η Ομόνοια επικράτησε της Δόξας με δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» από νωρίς το παιχνίδι.

Από την αρχή της αναμέτρησης η γηπεδούχος μπήκε δυνατά και δημιουργούσε όμορφες φάσεις, μέχρι που στο 18’ ο Μποτεάκ άνοιξε το σκορ, με φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή. Μόλις 4 λεπτά αργότερα ο Ορτέγα με ένα πολύ ωραίο πλασέ στο ύψος του πέναλτι, διπλασιάζει το σκορ, κάνοντας το 2-0.

Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού κύλησε με την Ομόνοια να πιέζει τη Δόξα και να είναι κυρίαρχη του αγώνα. Μετά την ανάπαυλα, η φιλοξενούμενη άρχισε να παίρνει φόρα και να δημιουργεί φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας και οι δυο ομάδες αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως τις άφησαν ανεκμετάλλευτες.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζακς, Βίτορ, Γκόμεθ, Ορτέγκα(79'Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ

Δόξα: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Μουκτάρης, Μιντίκης, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς(85΄ Μιχαήλ), Ασαμόα, Μέσκα, Βαγιέντε (75'Χαραλάμπους), Κάρλος (66΄Ίταλο), Καλό

Επιμέλεια: Αναστασία Βοσνάκη