Γερμανία

«Καθάρισε» στη Βρέμη η Άιντραχτ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Βέρντερ Βρέμης σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για να δείξει η Άιντραχτ την ανωτερότητά της απέναντι στη Βέρντερ μέσα στη Βρέμη. Η ομάδα της Φρανκφούρτης με δυο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο πήρε το τρίποντο, επικρατώντας 3-0, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Μετά το πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0, η Άιντραχτ μπήκε πιο… ζωηρή στην επανάληψη. Ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 61’ για το 0-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία, δείχνοντας ότι δεν είχαν επαναπαυτεί στο υπέρ τους σκορ. Στο 81’ ο Ιλσάνκερ με κοντινή προβολή προ κενής εστίας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε με κεφαλιά στο 89' ο ίδιος παίκτης.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έφτασε τους 35 βαθμούς στην 11η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βέρντερ Βρέμης έμεινε στους 25 και τη 17η.