Βέλγιο

«Καθάρισε» την Αντερλεχτ η Μπριζ και πήγε ημιτελικό

Ούσα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Μπριζ νίκησε την Αντερλεχτ 2-0 στο «Κονστάν Βαν ντε Στοκ» στο μεγάλο ματς των προημιτελικών του βελγικού Κυπέλλου και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε στο δεύτερο ημίχρονο 2-0 την Αντερλεχτ στο «Κονστάν Βαν Ντε Στοκ» στο μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών του βελγικού Κυπέλλου και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, περιμένοντας τον αντίπαλό της και παραμένοντας σταθερά στην κορυφή της Jupiler League, αφήνοντας εκτός δεύτερου στόχου τους «αντερλεχτουά» μετά την άσχημη πορεία των πρωτευουσιάνων στο πρωτάθλημα.

Οι «μπριζουά» πίεσαν από το πρώτο ημίχρονο, όμως δικαιώθηκαν στο δεύτερο μέρος με τα γκολ των Βόρμερ στο 47’ και Μπαλάντα στο 65’.