Πορτογαλία

Κάζο για Πεσέιρο

Ήττα-σοκ υπέστη η Πόρτο, καθώς είδε την Αρούκα να φεύγει με το διπλό (1-2) από την έδρα της και τα όνειρα για τίτλο κάνουν… φτερά.

Παρένθεση στην κακή της πορεία φαίνεται πως ήταν οι δύο σερί νίκες (η μια στο Κύπελλο) για την Πόρτο. Η ένατη (πριν το ματς) της βαθμολογίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος, Αρούκα, επικράτησε 2-1 στο «Ντραγκάο» στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Superliga και ψαλίδισε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες των «δράκων» για την κατάκτηση του τίτλου.

Το σκορ άνοιξε ο Γκονζάλες μόλις στο πρώτο (!) λεπτό και ο Αμπουμπακάρ έδωσε την απάντηση στο 14ο λεπτό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αποχώρησαν με άδεια χέρια από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς ο Παραγουανός «χτύπησε» και πάλι, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 66ο λεπτό.