Ισπανία

Κι όμως, έριξε «τεσσάρα» ο Μόγιες! (video)

Φωτιά και λάβρα η συνήθως άσφαιρη Σοσιεδάδ του Ντέιβιντ Μόγιες, πέρασε με το εντυπωσιακό 4-0 από την έδρα της Λεβάντε και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τι κι αν μέχρι σήμερα είχε έξι γκολ όλα κι όλα σε οκτώ αγωνιστικές;

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ, πετυχαίνοντας από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο, πέρασε… «αέρα» από τη Βαλένθια επικρατώντας 4-0 τη Λεβάντε και απομακρύνθηκε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κάρλος Βέλα που άνοιξε και έκλεισε το σκορ, ενώ ενδιάμεσα σκόραραν και οι Αγκιρέτσε και Ιγιαραμέντι. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι και πριν τη σέντρα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες είχε τη δεύτερη χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα, με 6 γκολ στο ενεργητικό της.

Πριν το παιχνίδι οι δυο ομάδες ήταν ισόβαθμες με 6 βαθμούς, μετά από 8 αγωνιστικές στην Primera Division. Παρά τη βαθμολογική σημασία του αγώνα, η Λεβάντε όπως αποδείχθηκε δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του ματς, αντίθετα με τη Σοσιεδάδ που ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, με τον Βέλα στο 8’. Στο 35’ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν, όπως και στο πρώτο γκολ, τα κενά της άμυνας της Λεβάντε και με τον Αγκιρέτσε (6ο προσωπικό γκολ στο πρωτάθλημα) έκαναν το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε. Η Λεβάντε δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με την άνεση του υπέρ τους σκορ. Μάλιστα προς το τέλος του ματς εκμεταλλεύτηκαν για μια ακόμα φορά λάθη της άμυνας των γηπεδούχων, που δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν αποτελεσματικά και με τον Ιγιαραμέντι έκαναν το 0-3. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Βέλα στο ματς.

Αποκορύφωμα του… καταστροφικού μεσημεριού για τη Λεβάντε ήταν η αποβολή του Ντεϊβέρσον στο 90’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για θέατρο μέσα στην περιοχή, στην προσπάθεια του να κερδίσει πέναλτι.