Βέλγιο

Γκέλαρε απέναντι στη Ζούλτε Βάρεγκεμ η Κλαμπ Μπριζ

Αν και η Κλαμπ Μπριζ ήταν αυτή που είχε την κυριαρχία των φάσεων, η Ζούλτε Βάρεγκεμ κατάφερε να της πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, με γκολ του Αλεξάντερ Ντραμπάγιεβ για το τελικό 1-1.

Η Κλαμπ Μπριζ φιλοξένησε στο «Γιαν Μπρέιντελ Στάντιον» τη Ζούλτε Βάρεγκεμ, στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να αποσπούν τον βαθμό της ισοπαλίας με 1-1, με το γκολ που πέτυχε ο Αλεξάντερ Ντραμπάγιεβ.

Το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες, κύλησε χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία και με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν την κυριαρχία στην κατοχή της μπάλας με 62% έναντι 38% της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, η Κλαμπ Μπριζ κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό ο Αντρέας Σκοβ Όλσεν βρέθηκε στο σωστό σημείο, πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα η Ζούλτε Βάρεγκεμ ήταν αυτή που είχε την πίεση και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς αποτέλεσμα, μέχρι το 69ο λεπτό όταν ο Αλιέ Φαντέρα βρήκε με ωραίο τρόπο τον Αλεξάντερ Ντραμπάγιεβ και αυτός έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σιμόν Μινολέ για το τελικό 1-1.