Γαλλία

Τεράστια ανατροπή στο Κλερμόν και δεύτερη θέση για Νις!

Με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο, η Νις ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και απέδρασε με το διπλό από το Κλερμόν (1-2). Νίκες για Σεντ-Ετιέν και Ανζέ, γκέλα για Λανς.

Πολύ σκληρή για να... πεθάνει αποδείχθηκε η Νις, η οποία έφυγε με τεράστια ανατροπή από την έδρα της Κλερμόν (1-2), σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση της Ligue 1 μετά το πέρας 14 αγωνιστικών!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Οζιέ, ενώ στη συνέχεια είχαν ακόμα δύο κλασικές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ με δύο τέρματα του Γκουιρί στο 76' και 82' έφερε τούμπα το ματς, πανηγυρίζοντας το όγδοο τρίποντο της σεζόν!

Νωρίτερα, η Σεντ-Ετιέν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του τελευταίου μήνα, φεύγοντας με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Τρουά χάρη στο τέρμα του Τράουκο με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Αποτέλεσμα με το οποίο οι «στεφανουά» ξεκόλλησαν από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκονται στο -1 από τη 17η θέση και την παραμονή.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Ανζέ της Λοριάν (1-0) επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μανγκάνι από το σημείο του πέναλτι στο 68', ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση και στο -3 από την τετράδα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν για έβδομη αγωνιστική χωρίς τρίποντο.

Τέλος, Μετς και Μπορντό έμειναν στο χορταστικό 3-3 και ενώ οι «Γιρονδίνοι» είχαν προηγηθεί δις, αρχικά με 2-0 στο 39' και εν συνεχεία με 3-2 στο 65', ενώ χωρίς νικητή έληξε και η αναμέτρηση της Στρασβούργο με τη Ρεμς (1-1), με τους γηπεδούχους να σώζουν τον βαθμό στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων!