Γαλλία

Κορυφή με «πριγκιπική» επτάρα η Μονακό του Ζαρντίμ

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση η Μονακό πέρασε στην κορυφή της Ligue 1, αφού διέσυρε την μέχρι και αυτή την αγωνιστική 6η της βαθμολογίας ματς με 7-0 εκτός έδρας.

Ποιός είδε τη Μονακό και δεν την φοβήθηκε. Θυμίζοντας κάτι από...Εθνική Γερμανίας το 2014, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ ισοπέδωσε την Μετς με 7-0 εκτός έδρας και πέρασε στην πρώτη θέση της Ligue1. Έξι διαφορετικούς σκόρερ είχαν οι πρωτοπόροι, με τον Λεμάρ ν’ ανοίγει τον χορό των γκολ στο 7’, τον Ζερμέν στο 23’ να κάνει το 0-2, ενώ ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 40’ με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το 0-3, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Μετς κατέρρευσε μετά και την αποβολή του Ντουκουρέ, και δέχτηκε γκολ με πέναλτι στο 68’ από τον Φαμπίνιο, δύο γκολ από τον Καρίγιο στο 72’ και το 83’ για να κλείσει το σκορ ο Μποσίλια στο 89’. Με αυτή τη νίκη η Μονακό πέρασε μπροστά στη βαθμολογία με 19 πόντους, αλλά έχει έναν αγώνα περισσότερο από τη Νις.

Το νικηφόρο σερί της Τουλούζ έλαβε τέλος. Μετά από τρεις απανωτές νίκες, η παρέα του Τζίμι Ντουρμάζ γνώρισε την ήττα από την Καέν εκτός έδρας με 1-0, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαντινί στο 64'. Σημαντικό αποτέλεσμα για τη Λιλ που ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας με την επικράτηση 1-0 κόντρα στη Νανσί. Ο Έντερ από την άσπρη βούλα ήταν εκείνος που ευστόχησε στο πέναλτι κι έδωσε στη Λιλ το δεύτερο τρίποντο της στο πρωτάθλημα και μόλις την πρώτη από τις 20 Αυγούστου.

Εντυπωσιακή μάχη έγινε στο Ντιζόν-Μονπελιέ που τελείωσε ισόπαλο 3-3 με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα με 2-0 και 3-1, αλλά τελικά να ισοφαρίζονται σε 3-3. Η Ναντ με γκολ του Στεπίνσκι στο 18ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Μπαστιά.