Oλλανδία

Κορυφή με τεσσάρα η Αϊντχόφεν

Εύκολο απόγευμα για την Αϊντχόφεν, που επικράτησε 4-0 της Τσβόλε και παρέμεινε στην κορυφή με τον Άγιαξ. Νίκη της Ουτρέχτης επί της Βίλεμ με 2-0.

Δεν… αστειεύεται η Αϊντχόφεν.

H PSV πέρασε με το εμφατικό 4-0 από την έδρα της Τσβόλε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Eredivisie και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, έχοντας 20 βαθμούς. Όσους και ο Άγιαξ, ο οποίος το βράδυ του Σαββάτου επιβλήθηκε 2-0 της Χρόνινχεν.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για… ενάμιση ημίχρονο και στο τέλος η ομάδα του Φαν Μπόμελ έφτασε σε μια άνετη και απολύτως ξεκάθαρη επικράτηση. Ο Ροσάριο άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, ο Μάλεν έκανε το 2-0 στο 68’ και ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο 72’ με το τέρμα του Ντοάν για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Γκουτιέρες στις καθυστερήσεις.

Σαφώς πιο δύσκολη (εντός έδρας) νίκη για την Ουτρέχτη που «λύγισε» στα τελευταία λεπτά τη Βίλεμ με δύο τέρματα προς το φινάλε. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκουβάρα στο 51ο λεπτό. Ο Γιάνσεν άνοιξε το σκορ στο 87’ και στο 90+4’ ο Κερκ διπλασίασε τα τέρματα της Ουτρέχτης. Που έφτασε τους 14 βαθμούς και είναι στην 5η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι όγδοοι με 12 βαθμούς.