Γαλλία

«Κουβάλησε» την Παρί ο Εμπαπέ! (video)

Με δύο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Παρί Σεν Ζερμέν απέφυγε την απώλεια βαθμών, επικρατώντας 3-1 την Γκινγκάμπ.

Έκανε το… θαύμα του ο Κιλιάν Εμπαπέ και η Παρί Σεν Ζερμέν απέφυγε το κάζο!

Ο Γάλλος παικταράς λύτρωσε τους πρωταθλητές με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και τους οδήγησε στο εκτός έδρας 3-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Ρου και ως το 53’… άντεχαν. Τότε, όμως, ο Νεϊμάρ ισοφάρισε με πέναλτι και προκάλεσε νέα δεδομένα στο παιχνίδι.

Η Γκινγκάμπ απείχε λίγο από την έκπληξη, αλλά τελικώς στο 82’… λύγισε. Ο Ντι Μαρία έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά για τον Εμπαπέ κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ, έβαλε σε θέση οδηγού τους Παριζιάνους, προτού ο ίδιος στο 88’ με εντυπωσιακό τελείωμα «κλειδώσει» το τρίποντο και διαμορφώσει το τελικό σκορ.