Βέλγιο

Ξέρανε με... ανατροπή τη Σταντάρ Λιέγης η Γάνδη

Τέλος στο αήττητο της Σταντάρ Λιέγης έβαλε η Γάνδη, που με επική ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-1 και μείωσε στο -2 από τη δεύτερη θέση.

Σπουδαία ανατροπή από τη Γάνδη και... τέζα η Σταντάρ Λιέγης.

Η ομάδα της ανατολικής Φλάνδρας, πήρε τη νίκη με 3-1 και μείωσε τη διαφορά της από τη δεύτερη Σταντάρ στους δύο βαθμούς. Μάλιστα, ανάγκασε την ομάδα της Λιέγης στην πρώτη της ήττα εντός συνόρων μετά από οκτώ σερί ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 43’ με τον Αμαλάχ, αλλά στην επανάληψη η Γάνδη έφερε το παιχνίδι... τούμπα.

Αρχικά ο ο Μπεζούς με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ η αποβολή του Οτζίτζα-Οφόε με δεύτερη κίτρινη στο 71’ άλλαξε αρχικά τις αριθμητικές ισορροπίες. Ωστόσο και η Σταντάρ έμεινε με δέκα παίκτες στο 84’ μετά από αποβολή του Βενχάουζεν, κάτι που έδωσε ώθηση στη Γάνδη.

Στο 85’ με πέναλτι ο Ντέιβιντ ολοκλήρωσε την ανατροπή γράφοντας το 2-1, ενώ Κάστρο στο 90ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 που έμεινε ως το τέλος, αφού ο Μποκού στις καθυστερήσεις αστόχησε για τη Σταντάρ από τα έντεκα μέτρα.

Ισόπαλες 2-2, ήρθαν Μαλίν και Σαρλερουά, με την ομάδα του Μέιχελεν να βάζει τέλος στο σερί των Καρολό, που είχαν καταφέρει να προηγηθούν δύο φορές στο ματς. Δεν αγωνίστηκε ο Στέργος Μαρίνος που είδε όλο το ματς από τον πάγκο.