Copa America

Ξέσπασε η Ουρουγουάη (video)

Παίζοντας μόνο για… την τιμή της, η Ουρουγουάη νίκησε με 3-0 την (επίσης βαθμολογικά αδιάφορη) Τζαμάικα και αποχαιρέτησε με αυτόν τον τρόπο το Κόπα Αμέρικα.

Έχοντας αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κόπα Αμέρικα από τη δεύτερη αγωνιστική, καθώς δεν είχε μαζέψει ούτε έναν πόντο, η Ουρουγουάη έπαιξε για την τιμή των όπλων κόντρα στην Τζαμάικα που την πλήρωσε για την αποτυχία της «σελέστε». Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες επικράτησε 3-0 και η αντίπαλο της ολοκλήρωσε το τουρνουά χωρίς να σημειώσει γκολ.

Ο Ερνάντες άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με ωραίο τελείωμα και το 2-0 έγινε στο 66’ με το αυτογκόλ του Γουάτσον ύστερα από την προσπάθεια του Λοδέιρο και ενώ λίγα λεπτά πριν είχε δοκάρι ο Καβάνι. Ο Κορούχο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 88’ και η πολυνίκης του θεσμού (15 κατακτήσεις) ολοκλήρωσε με αυτόν τον τρόπο τις υποχρεώσεις της.