Γενικά

Ανατροπές και… αποβολή για πανηγυρισμό: Ασύλληπτη πρόκριση με δύο γκολ στις καθυστερήσεις για την Ιορδανία!

Σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Ιορδανία επικράτησε 3-2 του Ιράκ και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ασίας.

Μεγάλες συγκινήσεις περιλαμβάνει το Κύπελλο Ασίας, με την Ιορδανία να παίρνει μία απίθανη πρόκριση στα προημιτελικά, νικώντας 3-2 το Ιράκ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Το ματς ήταν γεμάτο ανατροπές, καθώς οι Ιορδανοί προηγήθηκαν με τον Αλ Ναϊμάτ στο 45+1' αλλά είδαν τους Νατίκ (68') και Χουσεΐν (76') να φέρνουν τα πάνω, κάτω.

Ωστόσο, η επιλογή του σκόρερ του 2-1 να πανηγυρίσει παριστάνοντας ότι έτρωγε έφερε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή (!) με αποτέλεσμα οι Ιρακινοί να μείνουν με δέκα!

Κι ενώ έδειχναν ότι θα άντεχαν μέχρι τέλους, αρχικά ήρθε η ισοφάριση από τον Αλ Αράμπ στο 90+5' και δύο λεπτά αργότερα το 3-2 από τον Αλ Ρασντάν, να στείλει την Ιορδανία στην οκτάδα – εκεί όπου περιμένει το Τατζικιστάν.