Γαλλία

Περίπατος για Παρί, σόκαρε τη Ναντ η Λαβάλ

Η Παρί Σεν Ζερμέν ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Ορλεάν και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Έπεσε θύμα έκπληξης από τη Λαβάλ η Ναντ.

«Καθάρισε» την Ορλεάν και… έφυγε για τους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας η Παρί. Αποκλεισμός-σοκ για τη Ναντ από τη Λαβάλ με εντός έδρας ήττα (0-1).

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας ξεπέρασε δίχως δυσκολία το εμπόδιο της ομάδας της National (3η κατηγορία), επικρατώντας 4-1 εκτός έδρας και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήταν ο συνήθης ύποπτος, Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Παρί. Άνοιξε το σκορ στο 16’ από ασίστ του Κόλο Μουανί, ενώ στο 63’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πέναλτι. Στο 72’ ο Γκονσάλο Ράμος έγραψε το 3-0 με διαγώνιο σουτ έπειτα από προσπάθεια του Εμπαπέ.

Στο 86’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σεν-Ρουφ, ενώ ο επίλογος της αναμέτρησης άνηκε στον Μαγιουλού, που σκόραρε δύο λεπτά μετά.

Εκτός συνέχειας έμεινε η Ναντ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Ο Σοκουντέ πέτυχε στο 60ο λεπτό το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, βγάζοντας νοκ άουτ τα «καναρίνια», για λογαριασμό της 4ης ομάδας της Ligue 2.