Σκωτία

Πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας η Ρέιντζερς

Η Ρέιντζερς επικράτησε με 3-0 κόντρα στην Νταντί και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας. Στα ημιτελικά και η Χιμπέρνιαν, που επικράτησε με 2-1 επί της Μάδεργουελ.

Μετά από δύο χρόνια η Ρέιντζερς κατάφερε να βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας, καθώς επικράτησε με 3-0 μέσα στην έδρα της Νταντί και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλο της.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά από το 9ο λεπτό με τον Γκόλντσον, το 2-0 έκανε ο Ταβερνιέ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σακάλα.

Νωρίτερα την πρόκριση στα ημιτελικά πανηγύρισε και η Χιμπέρνιαν που επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Μάδεργουελ που έπαιζε με παίχτη λιγότερο από το 2ο λεπτό. Σκόρερ για την Χιμπέρνιαν και στα δύο γκολ ήταν ο Μέλκερσεν στο 15’ και στο 37’, ενώ Έφορντ ήταν αυτός που πέτυχε το τέρμα της Μάδεργουελ στο 42ο λεπτό.