Κύπρος

Aσταμάτητη Ομόνοια πάτησε κορυφή με 4η σερί νίκη - «Ανέτρεψε» σε 6 λεπτά τον Οθέλλο η Ανόρθωση

Η Ομόνοια νίκησε με σκορ 2-1 την Καρμιώτισσα και συνέχισε την τρομερή πορεία της, ενώ η Ανόρθωση επικράτησε με ανατροπή και ίδιο σκορ του Οθέλλου για τη 15η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Ασταμάτητη στο κυπριακό πρωτάθλημα η Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 2-1 την Καρμιώτισσα και πήραν τέταρτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα στην εγχώρια λίγκα, πατώντας κορυφή με 32 βαθμούς, αν και εκκρεμεί το ματς του ΑΠΟΕΛ με την Πάφο.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με το γκολ του Μπέζους και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 38' με την κεφαλιά του Κατσαντώνη. Στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη και έφτασε στο 2-1 με το πέναλτι του Κακουλλή στο 55ο λεπτό.

Την εξαιρετική της πορεία συνέχισε και η Ανόρθωση, η οποία νίκησε με σκορ 2-1 τον Οθέλλο και πλησίασε στον έναν πόντο από την κορυφή, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην προτελευταία θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Κυρία» ο Τσίκο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο 56' έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 61' έδωσε την «πάρε βάλε» ασίστ για το γκολ του Καστέλ, με το οποίο ολοκληρώθηκε η ανατροπή.

Τέλος, στο «Δασάκι», η ΑΕΚ Λάρνακας συνέχισε την τρομερή πορεία της από τη στιγμή της αποχώρησης του Ραν Μπεν Σιμόν, διαλύοντας με σκορ 3-0 τον Εθνικό Άχνας με αποτέλεσμα να εδραιωθεί στην 6άδα με 26 βαθμούς, όχι πολύ μακριά από την κορυφή!

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον Πέρε Πονς (12') να σκοράρει και να δίνει την ασίστ στον Τρισκόφσκι (90'), αλλά και τον Λόπες να πετυχαίνει το τελευταίο γκολ στις καθυστερήσεις.