Γαλλία

Νίκησε και πέρασε πρώτη η Λανς

Η Λανς σκόραρε δις σε τέσσερα λεπτά, με Φοφανά στο 66’ και Οπεντά στο 70’, κόντρα στη Νις που μείωσε απλά σε 2-1, παραμένοντας αήττητη μετά από 4 αγωνιστικές και ανεβαίνοντας στην 1η θέση της Ligue 1.

Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκε -ουσιαστικά- η Λανς απέναντι στη Νις, προκειμένου να κάνει το 2Χ2, να παραμείνει αήττητη μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο Championnat και, χάρη στο αποψινό 2-1, να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «λανσουά» πήραν το προβάδισμα με το εκπληκτικό τέρμα που πέτυχε ο Φοφανά στο 66’ μετά από συνεργασία με τον Ντουέ, σηκώνοντας στο… πόδι όλο το «Φελίξ Μπολάρ». Ενώ, στο 70ο λεπτό, ήταν η σειρά του Οπεντά να σκοράρει, νικώντας σε τετ α τετ τον Αλεμντάρ από θέση μέσα αριστερά, για το 2-0 υπέρ της Λανς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, σε προσπάθεια του Σουλεμάνα στο 79', με το γκολ του Λαμπόρντ στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνο να έρχεται... αργά για κάτι περαιτέρω από το τελικό 2-1.

Στο έτερο σημερινό παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, που προηγήθηκε χρονικά, η Οσέρ κέρδισε με 1-0 την Στρασμπούρ. Το γκολ που έμελλε να κρίνει το παιχνίδι, ανεβάζοντας τους γηπεδούχους στην πέμπτη θέση και αφήνοντας τους Αλσατούς χωρίς νίκη ήρθε λίγο πριν το ημίωρο, από τον Περίν.