Ιταλία

Έκλεισε θέση στον τελικό με Μίλικ η Γιουβέντους

Η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους όμως έμεινε εκτός τελικού Κυπέλλου Ιταλίας με συνολικό σκορ 2-3.

Για τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια, η Γιουβέντους θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η «βέκια σινιόρα» τα βρήκε σκούρα στη Ρώμη, με τη Λάτσιο να επικρατεί 2-1 αλλά να μην ανατρέπει την ήττα (2-0) του πρώτου αγώνα και να μένει εκτός συνέχειας.

Οι «λατσιάλι» πάντως φάνηκαν να μπορούν να στείλουν το ματς στην παράταση, με τον Καστελάνος να σκοράρει δις (12', 48') και να ισοφαρίζει το σκορ της αναμέτρησης στο Τορίνο.

Εντούτοις, ο Μίλικ μείωσε στο 83ο λεπτό για τους «μπιανκονέρι», που τώρα περιμένουν Φιορεντίνα ή Αταλάντα στον τελικό που θα γίνει στις 15 Μαΐου στο Ολίμπικο.

Οι Μπεργκαμάσκι φιλοξενούν το βράδυ της Τετάρτης (24/04) τους «βιόλα», που είχαν νικήσει 1-0 στο πρώτο ματς.