Ισπανία

Έβαλε «φρένο» από τη… βούλα στην Ατλέτικο η Λεβάντε!

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάρντι, το δεύτερο στο 90', η Λεβάντε υποχρέωσε σε «γκέλα» την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2), που έχασε έδαφος, μένοντας στο -6 από την κορυφή! Γρανάδα-Χετάφε 1-1 στο άλλο ματς.

Γκέλα ολκής για την πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης στη Βαλένθια!

Στο επεισοδιακό, με πολλά νεύρα, ματς κόντρα στη Λεβάντε -με τον Σιμεόνε, μάλιστα, να αποβάλλεται από τον πάγκο- οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν 1-0 και 2-1, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάρντι, το δεύτερο στο 90', «τσίμπησαν» έναν σπουδαίο βαθμό με το 2-2!

Η Λεβάντε, θυμίζουμε, έχει έξι βαθμούς στη La Liga, όλους με ισοπαλίες, καθώς ακόμη δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης, όντας στην προτελευταία θέση του πίνακα! Οι Μαδριλένοι, από την άλλη, πέταξαν δύο βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να «πιάσουν» Ρεάλ, Σεβίλλη και Μπέτις στη 2η θέση, μένοντας, παράλληλα, στο -6 από την κορυφή και την απίθανη Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά, πάντως, για την Ατλέτικο, με τον Γκριζμάν να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό. Στο 37', όμως, ο Μπάρντι βρήκε δίχτυα με το -πρώτο- πέναλτι, ισοφαρίζοντας για τα «βατράχια».

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ατλέτικο πίεσε και ξαναπήρε το προβάδισμα με το γκολ του Κούνια, για να έρθει το δεύτερο πέναλτι -με τη βοήθεια του VAR- στο φινάλε, που προκάλεσε αντιδράσεις. Ο Μπάρντι ευστόχησε ξανά από τα 11 βήματα και η Λεβάντε υποχρέωσε σε «γκέλα» την Ατλέτικο Μαδρίτης, παίρνοντας το 2-2! Στο 98', να σημειωθεί, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πιερ.

Νωρίτερα, η Γρανάδα ξέρανε τη Χετάφε στο 97' με τον Μολίνα για το 1-1 και την άφησε χωρίς νίκη στον πάτο του πίνακα!